Gerincsérv esettanulmány
Márta története II. rész /esettanulmány/
Előző két cikkemből kiderült, hogy mi is az a porckorongsérv, illetve Márta történetének előzményeibe is betekintettünk.
Most tovább fűzve a szálakat arról lesz szó, hogy mi történik a reumatológusnál és a gyógytornásznál, amikor a baj már felütötte a fejét.
A reumatológusnál
- nap
A reumatológushoz csak úgy juthat be az ember, hogyha először is beutalót kér a háziorvostól. Márta így is tett, majd megjelent az előjegyzett időpontban a reumatológián. Ott a doktornő, miután a sürgősségiről, valamint az ideggyógyászatról kiadott ambuláns lapokat átvizsgálta fizikoterápiás kezeléseket írt föl. Az elektroterápiás kezeléseken belül 10 alkalom TENS, illetve 10 diadynamikus áram került felírásra.
TENS: fájdalomcsillapító hatása abban rejlik, hogy az idegsejteket és idegrostokat stimulálja. Tappancsokat helyeznek fel az érintett területre és alacsony impulzusokkal történik a stimuláció.
DIA DYNAMIK: ezt főleg izomfájdalmakra, vérömleny felszívódására, fájdalomcsillapításra, keringésfokozásra használják. Szintén kis párnácskákat helyeznek fel a problémás területre.
Márta 2 héten keresztül vett részt ezeken a kezeléseken. Egy alkalommal mindkettő kezelési fajtát alkalmazták egymás után. Ekkorra már jól volt annyira, hogy helyet tudjon változtatni viszonylag biztonsággal, így felvette a kapcsolatot magánúton egy gyógytornásszal.
A gyógytornásznál
- nap
A gyógytorna elengedhetetlen része a kezelési folyamatnak. Sokszor még a műtét is elkerülhető, hogyha kellő elszántsággal és rendszerességgel gyógytornázik az illető.
Sajnos azt nem állíthatjuk, hogy Márta gyógytornás alkalmai felhőtlenek voltak, hiszen alapvetően az is hatalmas kihívást jelentett, hogy megjelenjen gyógytornán.
Az ezt megelőző napokban, saját magának az ellátása komoly feladatot jelentett, legyen szó egy „egyszerű fürdőszobai jelenetről”, főzésről, vagy egyáltalán helyváltoztatásról, mondjuk a kanapéról lejutni a földre, majd kimenni a konyhába. Ebben az időszakban komoly támaszt jelentett egy nyújtódeszka, amelyet a hátának és derekának támasztott és azon feküdt a kanapén. Sajnos Márta „hatótávolsága” nem volt túl nagy. Eleinte felállni nem is bírt, négykézláb változtatott helyet.
Fontos kiemelnem, hogy ilyen esetben ne tartsuk „méltóságon alulinak” a csúszás-mászást, ha éppen csak úgy megy. Nyugodtan térjünk csak vissza a biztonságot nyújtó négykézlábas korszakhoz (mondjuk, ha az illető gügyögni is elkezd már hozzá, kezdjen gyanússá válni a dolog). A lényeg, hogy eljussunk oda, ahova éppen kell, ha lassan, akkor lassan, ha a földön, akkor a földön, ha hason, akkor úgy. Amit mozgásunk, ha korlátozva is, de lehetővé tesz, azt tegyük meg. Így legalább garantáltan olyan perspektívából látjuk lakásunkat, ahogyan csak nagyon ritkán. Higgyétek el, rengeteg örömet és meglepetést is tud szerezni ez az állapot. Váratlanul kerülnek meg újra olyan ingóságaink, amiket eddig elveszettnek véltünk (komód alá beesett nagyitól kapott ezüstvilla, TV állvány alatt meglelt cicajáték, egy régi kazetta, amihez már rég nincs lejátszónk), szóval effélék.
Márta az első gyógytornás alkalmak alatt sokszor érzett feszítő, nyúló érzést, olykor fájdalmat is, melyeket a gyakorlatok váltottak ki. Ezektől nem szabad megijedni, hiszen olyan területek átmozgatásáról van szó, amelyek sérültek, így fellazításuk kellemetlen lehet, azonban szükséges, hogy az adott régióban minél hamarabb beinduljon a jótékony keringés, ami a hamarabbi gyógyuláshoz vezet.
Hányszor és meddig?
Márta három héten keresztül, heti egyszer látogatta meg a gyógytornászt. Ekkor leginkább talajgyakorlatokat végeztek. Ezeket rögzítették videóra, így otthon is elvégezhetőek voltak házi feladat gyanánt. A gyógytornász utasítására a gyakorlatok pontos lekövetésére volt szükség. Eleinte, amikor még nagyobb volt a fájdalom, naponta 3X 20 perc gyógytorna. Amikor csökkent a fájdalom, naponta 2X20 perc, de ezt már megtehette egybe is, így 40 percet tornázott. Végül, amikor már elég állóképes volt hozzá, naponta 60 perc. Ezt nagyon szigorúan be kell tartani, hiszen a megrongálódott képletek mozgás hatására fognak gyorsabb regenerációt elérni, illetve így fognak megerősödni a környéki izmok, melyek védelmi hálóul szolgálnak a porckorongoknak!
A feladatok a hátizmokat, gerinc melletti izmokat erősítik, lazítják. Kezdetben kifejezetten nagy kihívást jelentett kivitelezni őket, főleg, hogy naponta többször is végig kellett menni a gyakorlatokon. Azonban az idő múltával a feszítő, csavaró érzetek csökkentek és a tornák időtartama is növekedni kezdett.
A javulás napról napra egyre látványosabb volt, hiszen Márta egyre messzebbre jutott el egy szuszra és fájdalmai is csökkentek. Mindeközben a fizikoterápiás kezelései is zajlottak. Ezek együttes hatására pedig egyre magabiztosabban tudott már mozogni.
A cikk folytatását keresd az oldalon:
Gerincsérv esettanulmány- Márta története III.