A legtöbb hölgy körében a magassarkú cipők igazi örömforrást jelentenek. A gyönyörű cipők egyfajta ünnepet varázsolnak tulajdonosaiknak, hiszen általában nem a szomszédos közértbe húzzuk fel őket tejet vásárolni (habár a vadiúj cipők debütálására, melyeknél alig várjuk, hogy végre hordhassuk őket, ez nem is elvetendő ötlet), hanem valami nemesebb alkalom okán bújunk beléjük.
A hölgyek között jelentős csoportot képez az is, aki nem különösebben rajong a sarkakért, sőt egyenesen viszolyog tőle. Megannyi rossz élmény társulhat hozzá, amikor is egy-egy protokoll rendezvényen a dresscode sarkallatos részét képezi. Így előfordulhat, hogy a tűsarkakba bújtatott csinos hölgy nem akar két lépésnél többet megtenni, vagy szívesebben beszélget az asztalnál ülve, mint hogy ropja a táncot a táncparketten. Hiszen annyira kényelmetlen lábbelire kellett, hogy szánja magát, hogy alig várja, hogy megszabadulhasson tőle, nem hogy még táncoljon is benne.
Ó, az a Magassarkú
Nos, uraim, azt hiszem abban kiegyezhetünk, hogy igen kellemes látványt nyújtanak a magassarkakon elhelyezett női lábak, hiszen ilyenkor megváltozik tulajdonosának testképe is, méghozzá előnyösen. A vádli és farizomzat tónusosabbá válik, a lábfej optikailag kisebbnek tűnik, míg maga a termet magasabb lesz.
De milyen áron?
A saját testünk cipelése akkor a legoptimálisabb, ha a sarkak és a lábujjak egy ciklikus folyamat útján, váltakozva érik a földet, legalábbis hosszú távon. Azzal, hogy a sarkak megvannak emelve, áthelyeződik a súlypont, így a test, mindenféle megoldással azon igyekszik, hogy tulajdonosa ne bukjon orra. Így általában a csípő előre tolódik, a hát hátrafelé, a nyak pedig szintén inkább előre. Ez a sarkak apró alátámasztási felületén nagy kihívást jelent testünknek. Sajnos, ez a testtartás hosszú távon sok veszélyt rejt. Leggyakrabban ágyéki, háti, térd és lábfej panaszokat szokott okozni, de előfordulhat, hogy a nyak is belesajdul.
Lehet, hogy még meg sem fordult a fejedben, hogy a hivatali dresscodeod okozza a kellemetlen derékfájásodat esténként. Pedig sajnos nem kizárt. Az egyensúlyi helyzet megbomlása miatt az izmok hosszan tartó feszülése a háti és ágyéki szakaszon derékfájdalmat idézhetnek (ezen panaszok enyhítésére kérlek nézz körül Facebook oldalamon, ahol értékes tippekre találsz), hiszen ők csak próbálják visszatartani a törzset, fejet a hasraeséstől. Ráadásul megvonják a gerinc természetes lengéscsillapító hatását azzal, hogy az alsó háti szakasz ellaposodik, míg a középső háti szakasz egy erősen hajlított helyzetbe kerül.
Ugyanezen dolgoznak a csípőhajlító izmok és a térdfeszítők is. Így a csípőd és térded körüli fájdalom egy „magassarkús nap” után erre vezethető vissza. Ezek az izmok ilyenkor mind-mind ellentartanak, sokkal nagyobb erőfeszítést bevetve, mint az általános testtartás során. Gondolj bele, hogy amint felveszed a magassarkút a térded messzebb kerül a talajtól, mint természetes helyzetében és kicsit hajlított helyzetben van. Olyan, mintha folyamatosan leejtőn közlekednél és a gravitációval ellentétesen kellene tartanod őket, hogy ne ess előre. Emiatt sokkal nagyobb nyomaték helyeződik a térdkalácsodat tartó combizmokra. Ezeknek a megrövidülése fájdalmat okoz vagy gyulladás is kialakulhat közel a térdkalácshoz.
A lábközépcsontokra a szokásostól eltérően nagy nyomás nehezedik, ami fáradásos töréshez is vezethet a kis csontokban. Ez amellett, hogy roppant kellemetlen, sokszor nehezen gyógyul, hiszen nehéz megállni, hogy szinte teljesen kiiktassuk az alsóvégtagot helyváltoztatásaink során. Azonban kezdetben gyulladáscsökkentők alkalmazásával, majd gyógytornával szépen kezelhető.
A lábfej strukturális elváltozását is előidézheti egy-egy kényelmetlen magassarkú, főleg, ha szűk a feje és hosszútávon hordjuk azt. Ezen problémák közé tartozik a kalapácsujj és bütyök is, melyek amelett, hogy fájdalmasak is tudnak lenni, esztétikailag sem túl előnyösek.
Szeretném kihangsúlyozni, hogy habár már egyszeri alkalom is okozhat kellemetlenségeket, főleg a magassarkúk gyakori és hosszú távon való hordása vezethet komolyabb sérülésekhez, legyen az strukturális elváltozás, vagy egyéb fájdalom az izmokban, esetleg repedés/törés a lábközépcsontokban.
Ne keseredj el!
Habár sok rizikóját emeltem ki ezeknek a szép cipőknek, mégsem mondanám azt, hogy mondj le róluk örökre. Magassarkú választásakor igyekezz olyat beszerezni aminek kerek, a lehetőségekhez mérten széles feje van, valamint a magassága ne legyen számodra nyaktörő. A tűsarkak helyett válaszd a kicsit vastagabbakat, illetve törekedj arra, hogy a sarok minél távolabb essen a cipőtalp közepétől. Ha van rá lehetőséged (pl. munkahelyen) vigyél magaddal váltócipőt és cserélgesd.
A legtöbb probléma megfelelő tornával és mozgásprogrammal kezelhető, sőt megelőzhető. Ehhez az érintett izmok mobilizálására, nyújtására, erősítésére van szükség, valamint nem utolsó sorban a megfelelő cipő hordására.
Úgy érzed tényleg, hogy a magassarkú imádata miatt egyre gyakrabban fáj a derekad, lábfejed? Szeretnéd tovább hordani az imádott cipellőt, de jó lenne megszabadulni a gyötrő fájdalmaktól? Engedd meg, hogy segítsek. Foglalj állapotfelmérésre időpontot és űzzük el a fájdalmakat hogy csak a magassarkú zavartalan élménye maradhasson!
A cikkben felhasznált forrás: